Gdańsk na weekend - co warto zobaczyć?
Starówka i plaże, czyli miejsca, których pominąć nie sposób
Gdańska starówka rozkocha w sobie każdego, kto wybierze się na przechadzkę jej krętymi, urokliwymi uliczkami. Droga Królewska, Ratusz, Wieża Bazyliki Mariackiej, Fontanna Neptuna, liczne bramy i zabytkowe kamienice – to elementy, które po prostu trzeba dostrzec i docenić podczas odwiedzin stolicy województwa pomorskiego. Nie warto jednak na nich kończyć swojej wycieczki. Polecamy zawędrować także w rejony Dolnego Miasta czy Wrzeszcza i przespacerować się zachwycającą ulicą Wajdeloty.
Wypad do Gdańska to bez wątpienia wypad nad morze i każdy, kto odwiedza to miasto, chce choć raz wybrać się na plażę. A tych jest ich oczywiście pod dostatkiem. Co ważne, do niektórych z nich możesz bez problemu dostać się tramwajem odjeżdżającym z centrum miasta.
Odkryj 5 najpiękniejszych plaż w Gdańsku.
Śladami historii
Gdańsk zajmuje bardzo ważne miejsce na kartach historii Polski i świata. Zapisały się na nich w szczególności dwa wydarzenia.
Westerplatte uznaje się w końcu za symbol wybuchu drugiej wojny światowej. 1 września 1939 roku miała tu miejsce bitwa, która zapoczątkowała trwający przez 6 lat koszmar. Na terenach półwyspu znajduje się dziś otwarte w 2008 roku Muzeum II Wojny Światowej, uznawane za jedno z najciekawszych w całym kraju.
Kilkadziesiąt lat później, w 1980 roku, w Gdańsku narodziła się „Solidarność”. Pamięć o wydarzeniach związanych z walką z komunizmem jest w mieście ciągle żywa. Aby dodatkowo je upamiętnić, tuż obok Stoczni Gdańskiej otworzono Europejskie Centrum Solidarności, będące nowoczesnym muzeum, a także gospodarzem wielu wystaw i imprez.
Wypad na blokowisko – w Gdańsku nabiera innego znaczenia
58 murali w jednej dzielnicy? Tak, w Gdańsku znajduje się największa w Polsce galerią street art. Zaspa, niegdyś niczym niewyróżniające się, typowo komunistyczne osiedle, dzięki gdańskim artystom zyskało zupełnie nowe oblicze. Wszystko zaczęło się od murali z podobizną Lecha Wałęsy, Jana Pawła II i z motywami związanymi z Solidarnością. Dziś jest ich dużo więcej, a prezentowana na nich tematyka stała się o wiele bardziej różnorodna.
Cały czas powstają nowe murale – dlatego do Gdańska warto często wracać!
Gdańsk z wysoka
Gdańsk można podziwiać nie tylko podczas spacerów. Warto spojrzeć na niego z nieco innej, wyższej perspektywy. Możliwości ku temu jest naprawdę dużo – punkty widokowe stanowią ważny element krajobrazu miasta. Możesz udać się na Wieżę Bazyliki Mariackiej lub oglądać miasto z koła widokowego Amber Sky.
Sprawdź listę 7 najciekawszych punktów widokowych w Gdańsku, by dowiedzieć się więcej.
Natura nie kończy się na plażach i morzu
Gdańsk na weekend - marzy Ci się aktywny czas, a jednocześnie obcowanie z przyrodą? Dobra wiadomość - na terenie Gdańska położony jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, który tworzą lasy o powierzchni prawie 20 tysięcy hektarów. Możesz powoli po nich spacerować lub przejechać się na dwóch kółkach. Przez Park przebiega bowiem aż osiem ścieżek rowerowych, a najdłuższa z nich liczy 43 kilometry.
---
Gdańsk to miasto o bogatej historii, przyrodzie, kulturze i architekturze. Jego różnorodność sprawia, że świetnie spędzą w nim czas zarówno miłośnicy leniwego wylegiwania się na plaży, jak i fani krajoznawczych wycieczek.
Już zazdrościmy Ci tej wyjątkowej przygody i czekamy na Ciebie w Q Hotel Grand Cru Gdańsk. A aby dowiedzieć się, jak smakuje Gdańsk, zapraszamy do naszej Restauracji Grand Cru!