1. Teren, na którym znajduje się adres Dietla 44 nazwany został przez miejscowych „piekłem”. Niestety nie wiąże się z tym żadna legenda, chociaż czasy, w których dietlowe piekło miało swój początek na pewno były źródłem wielu mitów - w XV wieku znajdująca się pod tym adresem kamienica doszczętnie spłonęła. Przygnębiający budynek wciąż stoi.
2. Ulica Starowiślna wzięła swoją nazwę od starego koryta Wisły - tak, rzeka nie zawsze płynęła dzisiejszym torem. Wskutek odcięcia dostawy wody z Prądnika „stara Wisła” uległa zamuleniu i stała się rajem dla bakterii.
3. Podgórski Plac Bohaterów Getta przyciąga uwagę. Ustawione na nim żeliwne krzesła symbolizują szeregi, w których stali mieszkańcy getta podczas apelu, na którym odbywało się selekcjonowanie osób, które były wywożone do obozów.
4. Najdłuższy w Polsce billboard znajduje się w Krakowie i jest to dawny Hotel Forum.
5. W 2013 roku strona Lonely Planet uznała Krakowski Rynek za „najlepszy rynek świata”.
6. Rzeźba Dużej Głowy znajdująca się za Sukiennicami przedstawia Erosa Bendato, boga miłości. Podobno jej oczy są w połowie zakryte, by pokazać, że miłość może być ślepa.
7. W Krakowie co roku obywa się parada jamników. 25 już parada zacznie się w południe 15 września pod Barbakanem.
8. Wg legendy Kraków to miasto o niezwykłej mocy, którą zawdzięcza… Hindusom. Przybyli oni do miasta w latach 30. XX wieku przywożąc kamień będący źródłem ogromnej energii. Czakram wawelski ma znajdować się na terenie nieistniejącego już kościoła św. Gereona na Wzgórzu Wawelskim.