#1 Planuj - jeszcze zanim ruszysz w drogę
Aby zwiększyć swoją produktywność w czasie podróży, warto dobrze ją przemyśleć i przygotować się na wszelkie możliwe niespodzianki. Pakując walizkę, upewnij się, że Twoje narzędzia pracy są naładowane i sprawdź, czy zapakowałeś ładowarkę. Zastanów się także, jak będzie wyglądał Twój dzień w podróży i w którym momencie jesteś w stanie znaleźć trochę czasu na efektywną pracę. Pamiętaj jednak, że w każdej podróży jest coś nieprzewidywalnego – Twój pociąg może się spóźnić, spotkanie przedłużyć, a korek ciągnąć w nieskończoność – dlatego nie obiecuj sobie, że zrobisz 100 rzeczy, żeby nie czuć poczucia winy, kiedy to się nie uda.
#2 Odpisuj na maile lub rozmawiaj z klientami
Podróż to dobry moment na to, aby nadrobić zaległości i odpisać na wiadomości, które czekają na odpowiedź. Jeżeli podróżujesz transportem publicznym, np. autobusem lub samolotem, możesz zająć się swoją skrzynką mailową – dzięki specjalnym aplikacjom odpiszesz nawet wtedy, gdy nie masz połączenia z Internetem, a program wyśle Twoje wiadomości automatycznie, gdy tylko połączysz się z siecią. Jedziesz samochodem i masz zajęte ręce? Zamiast odpisywać, oddzwoń. Rozmawiaj przez zestaw głośnomówiący i wykorzystaj długą podróż do tego, aby zrobić coś więcej, niż tylko przemieścić się z miejsca na miejsce.
#3 Ucz się
Pamiętaj, że produktywność to nie tylko „robienie” rzeczy. Jeżeli jesteś w miejscu, które nie służy pracy, ucz się! Podróże służbowe tworzą wiele momentów, które możesz wykorzystać na naukę i poszerzanie swoich zawodowych kompetencji. Kiedy przemieszczasz się z miejsca na miejsce lub czekasz na zamówiony lunch, możesz słuchać audiobooków, lub podcastów i dzięki temu dowiedzieć się czegoś nowego, np. o metodach zarządzania zespołem lub organizacji czasu pracy, co zaprocentuje, kiedy wrócisz do biura i wprowadzisz w życie nowe rozwiązania.
#4 Bądź elastyczny
W kolejną służbową podróż lecisz samolotem i zaplanowałeś, że w czasie lotu popracujesz przy komputerze? Jeżeli połączenie internetowe jest wolne i czekasz kilka minut, aż strona internetowa wyświetli się na Twoim monitorze, zrezygnuj. Przełącz się na inne zadanie i nie trać czasu na rzeczy, które nie dają wymiernego efektu. Szkoda Twojego cennego czasu i nerwów – jeśli będziesz poirytowany, Twoja praca będzie znacznie mniej wydajna.
#5 Znajdź czas na przerwę
Podczas podróży służbowej łatwo zatracić się w obowiązkach. Wyjeżdżasz po to, aby zrealizować konkretny projekt, osiągnąć pewien cel, dlatego chcesz wykorzystać ten czas jak najlepiej. Spotykasz się z klientami, biegniesz na konferencję, a w międzyczasie sprawdzasz maile. Pamiętaj jednak, że nieodłącznym elementem pracy jest przerwa. Bez odpowiedniej dawki wypoczynku Twoja wydajność zacznie gwałtownie pikować. Nawet w czasie najbardziej intensywnych dni znajdź chwilę dla siebie – zjedz dobry posiłek i zamiast przeglądać firmowy profil na Facebooku, przeczytaj kilka stron książki, zwolnij krok i zrezygnuj z taksówki na rzecz przechadzki przez park lub po prostu zatrzymaj się na moment i ciesz się widokiem za oknem.
- - - - - - -
Niemal każda służbowa podróż pełna jest momentów, które masz tylko dla siebie. Kilkugodzinny lot samolotem czy jazda samochodem, godzina w restauracji czy wieczór w hotelu to czas, który możesz spożytkować na pracę. Pamiętaj jednak o zdrowym rozsądku i o tym, aby nie zatracić przyjemności podróżowania – w końcu wyjazd do innego miasta to także dobra okazja, aby coś zobaczyć, zwiedzić, poznać.
- - - - - -