#1 Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora
Cricoteka to gmach, który może budzić niepokój. Wielka, inspirowana twórczością Tadeusza Kantora bryła zawisła nad niedużym budynkiem XIX-wiecznej elektrowni, ilustrując tym samym kantorowską ideę ambalażu (fr. emballage – opakowywanie przedmiotów). Taka architektura prowokuje do odkrywania ukrytych za nią tajemnic i nie pozostawia obojętnym.
Kształt budynku Cricoteki został zainspirowany rysunkiem Tadeusza Kantora, który przedstawia człowieka niosącego na plecach stół. Oparta o betonowe trzony i pokryta trwale rdzewiejącą blachą kortenowską Cricoteka robi naprawdę powalające wrażenie.
#2 Małopolski Ogród Sztuki
Małopolski Ogród Sztuki to przestrzeń, która zachwyca nie tylko mieszkańców Krakowa, ale przede wszystkim odwiedzających stolicę Małopolski turystów. Nic więc dziwnego, że w 2012 roku została okrzyknięta najlepszą budowlą miejską.
Stojąc przed Małopolskim Ogrodem Sztuki, koniecznie spójrz w górę. Sąsiadami MOSu są zabytkowe kamienice, dlatego projektant wyrównał linie dachu „współczesnego domu kultury” z dachami otaczających go budynków. Twojej uwadze nie umknie także perforowana płaszczyzna zadaszenia, w której mieści się korona rosnącego w Ogrodzie drzewa.
#3 Browar Lubicz
Dzięki procesowi rewitalizacji możesz zobaczyć niezwykły budynek Browaru Lubicz w zupełnie nowej odsłonie. Projekt zakładał nie tylko odświeżenie fasady i wnętrza browarniczego kompleksu, ale także zmianę jego funkcji. Dziś Browar Lubicz jest zachwycającym zespołem zabudowy mieszkaniowo-usługowej i trudno uwierzyć w to, że jeszcze kilka lat temu straszył pustymi okiennicami i zmurszałymi ścianami.
Browar Lubicz to świetny dowód na to, że nowoczesność może iść w parze z tradycją. Niegdyś galicyjski, eklektyczny zakład przemysłowy, dziś stał się bardzo ekskluzywnym osiedlem. To prawdopodobnie jedno z tych architektonicznych założeń, które najlepiej oddaje ducha współczesnego Krakowa.
#4 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Manggha to niezwykły budynek, który łączy w sobie japońską kulturę i polski krajobraz w jeden spójny nurt. Jeden z jego architektów, Arata Isozaki, współpracując z Andrzejem Wajdą wybrał dla przyszłego muzeum sztuki japońskiej wspaniałe miejsce – naprzeciw zamku na Wawelu, po drugiej stronie Wisły. Chcąc zintegrować japońską estetykę z naturalnym łukiem rzeki, zdecydował się na skonstruowanie dachu, który przywodzi na myśl wiślane fale.
Teren w pobliżu Wawelu okazał się doskonałym miejscem do spotkania dwóch, zdawać by się mogło zupełnie różnych kultur oraz przestrzenią dialogu pomiędzy japońskim i krakowskim architektem. Wynikiem ich współpracy jest oryginalny budynek, który potrafi zachwycić nawet po ponad 20 latach od powstania.
#5 Wyspiański 2000 - Pawilon Wystawienniczo-Informacyjny
Pawilon Wystawienniczo-Informacyjny „Wyspiański 2000” to budynek, który powstał z inicjatywy polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana, metaloplastyczna bryła na stałe wpisała się w krajobraz krakowskiego Starego Miasta.
Cechą charakterystyczną tego majestatycznego projektu są wielkie, 4-metrowe witraże, zrealizowane na podstawie pomysłów Stanisława Wyspiańskiego, które rysował na kartonach. W kolorowych szkiełkach z XX wieku ujrzymy między innymi św. Stanisława i Kazimierza Wielkiego.
- - - - -
Kraków kojarzy się przede wszystkim z wiekowymi zabytkami, muzealnictwem i tradycyjną kulturą. Nie oznacza to jednak, że współcześnie nie dzieje się tam nic ciekawego! Krakowska architektura potrafi zachwycić – zarówno ta historyczna, jak i ta najnowsza. Wystarczy się rozejrzeć, a w czasie kolejnej wycieczki po grodzie Kraka na pewno znajdziesz nowoczesną architektoniczną bryłę, która sprawi, że Twoje serce zabije nieco szybciej.
- - - - -