Wigilijna herbata zimowa z domową marmoladą pomarańczowo-goździkową
Potrzebujesz:
- Czarną herbatę
- Domową marmoladę pomarańczową
- Pomarańcze (500g)
- Goździki (5g)
- Cynamon (1 laska)
- Cukier (100g)
- Miód (50g)
- Woda (500ml) - Syrop miodowy
- Miód
- Woda - Sok z cytryny
- Suszone owoce
- Pomarańcze
- Grejpfruty - Anyż (gwiazdki)
Jak przygotować?
Syrop miodowy
Umieść W blenderze 2 części miodu i 1 część zimnej wody niegazowanej (woda może też być w temperaturze pokojowej). Całość zblenduj. Nie przejmuj się tym, że syrop zrobi się biały – wynika to z tego, że jest mocno napowietrzony. Pozostaw go na około 30 minut do momentu wyklarowania, a następnie przelej do butelki i przechowuj w lodówce. Taki syrop (poza składnikiem herbaty) możesz wykorzystać też do słodzenia kawy, herbaty, oraz do wypieków. Dzięki rzadszej od czystego miodu konsystencji dużo łatwiej jest go nalać (a jedocześnie nie traci swoich zdrowotnych właściwości).
Domowa marmolada pomarańczowa
Wyszoruj dokładnie skórkę pomarańczy, a następnie obierz owoce obieraczką do warzyw (zwróć uwagę, aby skórkę obierać tak cienko, by była bez albedo - czyli białej, gorzkiej części pomarańczy). Następnie wyfiletuj owoce i wrzuć je wraz ze skórkami do blendera. Całość miksuj około 1.5 minuty i przelej do szerokiego garnka. Dodaj połamaną laskę cynamonu i pozostałe składniki. Gotuj całość na wolnym ogniu przez 3-4 godziny, lub do momentu otrzymania zadowalającej konsystencji (pamiętaj, że po ostygnięciu marmolada odrobinę zgęstnieje!). Po ostygnięciu przelej marmoladę do słoika i przechowuj w lodówce. Im bardziej zredukujesz marmoladę, czyli odparujesz więcej płynu, tym więcej smaku będzie miała, trudniej jednak będzie ją rozpuścić w szklance. Ja polecam zrobić wersję gęstą, ale nadal lejącą się.
Wigilijna herbata rozgrzewająca
W imbryku zaparz swoją ulubioną czarną herbatę i pozwól jej nabrać mocy. W tym czasie do dużej filiżanki (min. 300ml) włóż kolejno: dwie łyżki marmolady, po plasterku suszonych owoców, 30 ml syropu miodowego, 10 ml soku z cytryny, kawałek kory cynamonowej, gwiazdkę anyżu.
Zalej wszystko herbatą. Jeśli chcesz, możesz dodać swojej ulubionej nalewki owocowej lub innego alkoholu.
Zwróć uwagę!
Ze względu na ilość zimnych dodatków, Twoja herbata będzie w sam raz do picia od razu po przygotowaniu. Jeśli jednak będzie zbyt chłodna, użyj większego kubka (nie zmieniając ilości dodatków), lub przygotuj od razu większą ilość herbaty w garnku na kuchence (i podgrzewaj na bieżąco).
Idealnie dopasowane wina
Nie musisz być sommelierem, żeby dopasować wina do wigilijnych potraw - przygotowałem dla Ciebie poręczną ściągawkę, dzięki której nie popełnisz żadnego błędu.
Chude ryby, dania z kapusty
Wybierz alzackiego rieslinga – jego odświeżająca kwasowość będzie idealnie współgrać z tego typu daniami.
Smażony, maślany karp (i inne tłuste ryby)
Do smażonego, maślanego karpia idealnie sprawdzi się biały Burgund. Nazywany winem poetów, lekki i delikatnie owocowy przełamie tłustość ryby.
Desery
Tokaj wytrawny (na etykiecie száraz lub dry) świetnie pasuje do deseru, a nawet może go z powodzeniem zastąpić, jeśli wybierzesz wersję półsłodką (félédes), średnio słodką (késői szüret, late harvest, cuvée) lub bardzo słodką, wręcz likierową (aszúeszencia)