1. Ustal priorytety
Rzucanie się w wir obowiązków i zapominanie o odpoczynku czy przyjemnościach to często efekt braku jasno ustalonych priorytetów. Nigdy nie jest tak, że wszystkie zadania wymagają natychmiastowej reakcji. Najważniejsze to umiejętnie zarządzać swoim czasem. Polecamy stosować następującą klasyfikację swoich zadań:
- Pilne i ważne,
- Ważne, ale nie pilne,
- Pilne, ale nie ważne,
- Ani pilne, ani ważne.
Taki podział sprawi, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane efektywnie i w terminie, a Ty znajdziesz czas również na aktywności niezwiązane z życiem zawodowym.
2. Rozmawiaj. Bądź asertywny
Praktycznie nikt z nas nie pracuje w pojedynkę. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność, spotykasz się na co dzień z klientami czy potencjalnymi partnerami biznesowymi. Jeżeli nie nauczysz się rozmawiać i wprost komunikować swoich potrzeb i możliwości, nim się obejrzysz ilość obowiązków Cię przytłoczy, a życie prywatne będzie musiało zejść na dalszy plan. Pamiętaj również o swoich współpracownikach – jeżeli jesteś częścią zespołu, zawsze możesz poprosić o pomoc lub podzielić się zadaniami z innymi.
3. Ćwicz, medytuj, czytaj – znajdź pasję, która oderwie Cię od pracy
Praca zawsze będzie w centrum Twojego życia, jeśli nie znajdziesz czegoś, co pochłania Twoją uwagę chociaż w podobnym stopniu. Dzięki zainteresowaniom i pasji nasza codzienność nabiera barw i staje się równie zajmująca, co kariera. Oddawanie się hobby to także sposób na chwilowe zapomnienie
o obowiązkach. Dzięki temu zawsze będziesz chodzić do pracy ze „świeżą głową” pełną inspiracji
i świetnych pomysłów.
4. Od czasu do czasu przełącz się na offline
Naucz się doceniać chwile wolne od pracy – nie pozwól, aby zakłócał Ci je dźwięk przychodzących połączeń czy powiadomień. Telefon służbowy czasem warto zostawić w biurze. Nie nastąpi również żadna katastrofa, jeżeli kontrolka od wi-fi zaświeci się raz na jakiś czas na czerwono. Wszelkie rozpraszacze wpływają negatywnie nie tylko na pracę – są one także wrogiem życia prywatnego, a co za tym idzie – idei work-life balance.
5. Pozwól sobie na brak równowagi
Błędy popełniają wszyscy, a idealne są tylko wyobrażenia. Rezygnacja z perfekcjonizmu to klucz do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. W innym wypadku możesz zbliżać się do niebezpiecznego stanu, jakim jest pracoholizm. Czasem jest tak, że życie prywatne bierze górę – nie ma w tym niczego złego, a jedyne, co w takich sytuacjach trzeba zrobić, to po prostu to zaakceptować.
6. Nie zaniedbuj swoich obowiązków – odpoczywaj!
Urlop nie powinien być postrzegany jako przywilej czy prawo, ale jako obowiązek. Dni wolne od pracy to okazja do relaksu, który pozwala na zdystansowanie się i złapanie zdrowej równowagi między karierą a życiem prywatnym. Będąc zmęczonym gorzej wykonujesz swoje obowiązki – nie możesz o tym zapominać!